Back

2019 NJCAA D2 World Series Preview


Phil Kerber
PBR Florida/JUCO Wire

The 2019 NJCAA Division 2 World Series is set to begin this Saturday, May 25th, in End, OK. We will be here to provide daily roundup of scores and updates on who has advanced/eliminated in each World Series. First, let’s take a look at all the teams that have made it to the big stage.

D2 WORLD SERIES PREVIEW

When: May 25 - June 1, 2019
Where: David Allen Memorial Ballpark - Enid, Oklahoma

Who

College District Region Record

Kellogg (MI)

North

12

39-13

Lackawanna (PA)

Northeast

19

32-15

Lincoln Land (IL)

Midwest

24

37-16

Madison (WI)

North Central

4

40-9

Mesa (AZ)

Southwest

1

40-21

Monroe CC (NY)

East

3

29-19

Northeast (NE)

North Plains

11

34-18

Northern Oklahoma-Enid

Plains

2

38-17

Pasco-Hernando State (FL)

Southeast

8

31-23

Pearl River (MS)

South

23

40-12

How Can I Follow?
Complete information regarding the D2 NJCAA World Series can be found HERE.
Games can be watched live on NJCAA TV (by purchasing access).
Listen live online at CTBsports.
Can’t watch or listen? Fear not, follow live stats by clicking HERE.
Be sure to Follow @PBR_JUCO

Bracket


Opening Round

Game Home Away Time Date

1

Pasco-Hernando (FL)

Lackawanna (PA)

10:00 AM CT

5/25

2

Kellogg (MI)

NOC-Enid

1:00 PM CT

5/25

3

Northeast (NE)

Monroe CC (NY)

4:00 PM CT

5/25

4

Mesa (AZ)

Lincoln Land (IL)

7:15 PM CT

5/25


*Pearl River (MS) awaits winner of Pasco-Hernando/Lackawanna and Madison (WI) awaits the winner of Northeast/Monroe on Sunday.


How’d They Get There?

Kellogg (39-13) - Region 12 Tournament
Def. Mott 12-0
Def. Lansing 14-4
Def. Cuyahoga 13-3, 7-3


Lackawanna (32-15) - Region 19 Tournament
Def. Mercer 6-3
Def. Morris 10-4
Def. Mercer 9-2
Def Frederick 7-0, 5-19, 14-8

Lincoln Land (37-16) - Region 24 Tournament
Def. Illinois Central 10-8
Def. Parkland 2-0
Def. Danville Area 10-3
Def. Parkland 9-5

Madison (40-9) - Region 4 Tournament
Def. Morton 8-0, 11-1
Def. Moraine Valley 11-5
Def. McHenry County 9-6
Def. Black Hawk-Moline 9-0

Mesa (40-21) - Region 1 Tournament
Def. Glendale 11-2, 4-1
Def. GateWay 3-0, 7-10, 8-7

Monroe CC (29-19) - Region 3 Tournament
Def. UConn Avery Point 21-5
Def. Mercyhurst North East 15-7

East District Tournament
Def. Ulster County 20-11, 6-0
Northeast (34-18) - Region 11 Tournament
Lost Kirkwod 3-5
Def. Iowa Central 4-2
Def. Des Moines Area 8-3
Def. Kirkwood 7-4
Def. Southeastern 4-3, 5-3

Northern Oklahoma-Enid (38-17) - Region 2 Tournament
Def.Murray St. 10-6
Lost Carl Albert St. 0-8
Def. Western Oklahoma St. 9-6
Def. Carl Albert St. 6-5
Def. Redlands 12-11, 13,3

Pasco-Hernando State (31-23) - Southeast District Tournament
Lost Pitt 8-13
Def. Wake Tech 7-6
Def. Southeastern-Whiteville 12-8
Def. Paul D. Camp 10-5
Def. Pitt 8-0
Def. Brunswick 5-2, 6-1

Pearl River (40-12) - Region 23 Playoff
Def. East Central 4-3, 0-1, 12-4

Region 23 Tournament
Def. Jones 4-2
Def. Northwest Mississippi 12-11
Def. Itawamba 21-13

RELATED CONTENT

Premium Content Area

This article is only available to PBRPlus Subscribers. If you wish to continue reading this article:

CLICK HERE to login
OR
CLICK HERE to purchase a PBRPlus Subscription